Версія для друку
01 лютого

Йога та здоров'я

Автор 
Йога відома вже більше 5000 років, але вона і сьогодні приваблює мільйони людей у ​​всьому світі. Навряд чи захоплення йогою можна назвати скороминущої модою.
 
На заході акцент в заняттях йогою робиться на вивчення певних поз, або асан. Вивчаються також дихальні техніки, а іноді і техніки медитації. Мета деяких занять складається виключно в досягненні релаксації. Інші спрямовані на розвиток фізичних здібностей: йога вчить по-новому рухатися і значно покращує гнучкість, силу і почуття рівноваги.
 
Гнучкість
 
Деякі вважають, що для виконання асан потрібна гнучкістю гімнаста, а вони занадто «окостеніли», старі або непідготовлені. Насправді поліпшити гнучкість можна в будь-якому віці.
 
Асани дбайливо розтягують м'язи. В результаті м'язи звільняються від молочної кислоти, яка накопичується в процесі роботи і викликає почуття напруги, втома і судоми. Заняття йогою також збільшують рухливість суглобів і стимулюють вироблення суглобної рідини. Тому після них у всьому тілі з'являються легкість і відчуття свободи.
 
Йога розтягує не тільки м'язи, але і зв'язки, сухожилля, фасції (оболонки м'язів). Позитивний результат можна відчути дуже швидко. В одному з досліджень, 35% учасників відзначили збільшення гнучкості вже після 2-х місяців занять йогою. Особливо покращилися рухливість плечових суглобів і гнучкість тулуба.
 
Сила
 
Деякі стилі йоги, наприклад аштанга і силова йога, пов'язані з великими фізичними навантаженнями. Вибравши їх, ви значно зміцните свою мускулатуру. Менш інтенсивні стилі йоги, наприклад Айенгара, орієнтовані на правильне і точне виконанням поз, але і вони помітно розвинуть вашу силу і витривалість.
 
Багато пози, наприклад «собака обличчям вниз», «собака горілиць» і «планка», зміцнюють м'язи верхньої половини тіла, які, як правило, слабшають з віком. Пози на одній нозі, особливо якщо супроводжувати їх повільним і правильним диханням, зміцнюють м'язи стегон і черевного преса. Нижню частину спини зміцнюють пози «собака горілиць» і «стілець». Майже всі асани при правильному виконанні зміцнюють глибокі м'язи черевного преса.
 
Постава
 
З розвитком гнучкості і сили м'язів поліпшується постава. Оскільки більшість поз стоячи і сидячи зміцнюють м'язи живота, в тому числі глибокі, стає легше «тримати спину». Крім того, займаючись йогою, ви починаєте краще усвідомлювати власне тіло. Це допомагає швидше вловити, коли тіло починає сутулитися або кривитися, і виправляти становище.
 
Правильне дихання
 
Завдяки глибокому і усвідомленому диханню при виконанні асан часто збільшується об'єм легенів. Це покращує спортивні досягнення і підвищує витривалість організму. Але йога не відноситься до аеробних вправ на зразок бігу або їзди на велосипеді. Найближче до аеробних навантажень інтенсивні заняття силової йогою, що вимагають значних зусиль і напруги.
 
Більшість стилів йоги спрямовані на відпрацювання глибокого й уповільненого дихання. Таке дихання знімає стрес і сприяє релаксації.
 
Менше стресу, більше спокою
 
Навіть новачки після першого заняття йогою відчувають, що стали спокійніше і розслабилися. Іноді для усунення «занепокоєння розуму», пов'язаного зі стресом, використовують медитацію. В інших стилях йоги заспокоєння досягається за рахунок концентрації на глибокому диханні. Коли це відбувається, розум заспокоюється.
 
Здатність йоги знімати стрес підтверджена біохімічними аналізами. Доведено, що в результаті занять знижується рівень катехоламінів - гормонів, які ендокринні залози виробляють у відповідь на стрес. Знижується також вироблення нейротрансмітерів (допаміну, норадреналіну та ефедрину), що також створює відчуття спокою. Є дані про посилення вироблення окситоцину - гормону, імовірно відповідального за почуття зв'язку з іншими людьми.
 
Концентрація і гарний настрій
 
Важче піддається дослідженню стан зосередженості розуму, про який часто говорять адепти йоги. Майже всі відзначають підйом настрою і позитивний настрій після занять. Йога допомагає боротися з депресією - можливо завдяки тому, що підсилює надходження кисню в мозок. Її можна використовувати для лікування нав'язливих і компульсивних станів.
 
Користь для серця
 
Ймовірно самий вивчений з позитивних ефектів йоги - її вплив на серцево-судинну систему. Давно відомо, що при виконанні асан знижується кров'яний тиск і сповільнюється серцевий ритм. На біохімічному рівні, як показали вчені, йога діє як антиоксидант: вона знижує рівень холестерину і тригліцеридів у крові і зміцнює імунну систему.
 
Вплив йоги на інші захворювання
 
Оскільки на заході йога стає все більш популярною, її почали використовувати як додаткову терапію при різних захворюваннях. Новий напрямок отримало назву інтегративної йогатерапіі і застосовується при лікуванні хвороб від клінічної депресії до ішемічної хвороби серця. Йога полегшує симптоми астми, артриту і болі в спині. Широко визнаний позитивний ефект від занять йогою при безсонні і розсіяному склерозі.
 
Інші достоїнства йоги
 
Дослідження показали, що йога позитивно впливає на пам'ять і здатність до навчання, уповільнює старіння і підвищує енергетику.
Деякі позитивні результати занять йогою практично не піддаються науковому поясненню. Кажуть, що вона розвиває надприродні здібності, допомагає в сімейному житті і в роботі.
 
Єдиний спосіб перевірити ці твердження - почати займатися йогою самому.
 
Джерело: zdorovieinfo
Прочитано 223 разів