Політика Публікації

Освітлення у Кропивницькому: хто, за що і як відповідає?

Для кожного міста завжди актуальною є проблема нічного освітлення. Її належне вирішення красномовно свідчить про якість роботи місцевої влади, зокрема, управління ЖКГ. Зважаючи на те, що останні роки наша країна офіційно декларує прагнення до європейських стандартів, питанню оптимізації функціонування світлоточок має приділятися посилена увага. Це своєрідна візитівка міста. Всі вулиці, двори та проїжджі частини повинні бути освітлені, насамперед, задля безпеки громадян.

Управління ЖКГ постійно здійснює відповідні закупівлі для розширення й безперебійного функціонування світлоточок. Такі послуги надаються як комунальними, так і приватними підприємствами. Одна з головних різниць між ними полягає в тому, що в разі виникнення проблем з мережею освітлення, більш дієвими ричаги контролю та впливу можуть бути по відношенню саме до комунальних підприємств. Та й у цілому, комунальні підприємства на кшталт КП «Міськсвітло» можуть проводити роботи дешевше та якісніше. Адже комунальні підприємства створювались не для отримання надприбутків – а для задоволення потреб містян в різних сферах. Отже, за логікою, управління міського ЖКГ в разі проведення неконкурентних закупівель мало б найчастіше звертатися за послугами саме до комунальних підприємств, адже в такому разі ризик співпраці з так званими «фірмами-одноденками» та недобросовісними підрядниками нівелювався сам собою, а за результати проведених робіт було б кому нести відповідальність.

Такі замовлення здійснює Головне Управління житлово-комунального господарства міської ради міста Кропивницького. Але складається враження, що пріоритет подекуди надається не комунальним підприємствам, а приватним.

За I квартал 2017 року КП «Міськсвітло» виконало замовлень на суму 4 388 708 грн, але вже у другому кварталі – 1 420 993 грн. Для порівняння приватне підприємство «Сіті Буд плюс» отримало з міського бюджету на виконання робіт у другому кварталі 2017 року 4 108 926 грн. Різниця вражає.

В судовому реєстрі міститься 2 рішення стосовно цієї компанії, що ніяк не збентежило замовника (ЖКГ):

Зважаючи на виділені з міського бюджету значні кошти, Трибуна вирішила перевірити, наскільки якісно надаються послуги підприємством «Сіті Буд плюс». На сайті «Е-дата» ми знайшли договір, укладений між управлінням ЖКГ і вищезгаданою фірмою, який привернув нашу увагу, і зізнаємося, невдовзі приголомшив, був укладений 19.08.2017 між Управлінням ЖКГ та приватним підприємством «Кабекслайн» на суму 146 200 грн (без урахування ПДВ) і передбачав здійснення капітального ремонту мереж зовнішнього освітлення по вул. Тургенєва:

Отож, кошти з міського бюджету виділилися, строк дії договору завершився ще в минулому році. Це означає, що всі роботи мають бути завершені. Але складається враження, що їх взагалі не проводилось. На всій вулиці Тургенєва панує суцільна темрява. Світлоточки наявні, втім жодного освітлення немає.

Освітлення в певних місцях є, роботи проведені були, але як бачимо, їх якість залишає бажати кращого – світлоточки функціонують не всі. Місцеві жителі в цьому районі скаржаться, що така ситуація з цими світлоточками є постійною. Чому так – можемо тільки здогадуватися. Виникає закономірне питання: чому не усунені очевидні недоліки, та чи не краще було б звернутися у такому випадку до комунального підприємства?

Ймовріно, це лише вершина айсбергу.

Будь-яка сума коштів платників податків має використовуватися ефективно. Наразі ситуація складається таким чином, що гроші виділяються, приватні підприємства нібито надають послуги, та здійснюють відповідні роботи, але результат, м’яко кажучи, незадовільний.

То чому ж тоді Управління ЖКГ проводить неконкурентні закупівлі (укладаючи договори на «допорогові» закупівлі без проведення тендерів в системі ProZorro), віддаючи перевагу при цьому приватним підприємствам? Чи можливий би був такий сценарій на вулиці Тургенєва, якби договір був підписаний із тим самими КП «Міськсвітло»? У будь-якому разі, воно підпорядковується міській раді.

Аби детальніше дізнатися як працює комунальне підприємство, чи залучаються новітні технології освітлення та які гарантії ним надаються, Трибуна вирішила поспілкуватися із директором КП «Міськсвітло» Тотком Дмитром Анатолійовичем:

К.Т: «Яким чином Ваше підприємство здійснює свою діяльність?»
Тоток Д.А.: «Міськсвітло – комунальне підприємство. Ми займаємося освітленням вулиць міста і виконуємо роботи по двом напрямкам: поточний ремонт і капітальний. На поточний ремонт виділяються кошти на початку року. Зараз ми обслуговуємо 10 000 світлоточок. По капітальному ремонту – система трохи інша. Тут кошти йдуть з міського бюджету після затвердження титульного списку, який формується депутатами. Після цього Управління ЖКГ приймає рішення про виконання капітального ремонту і укладає договори або з нами («Міськсвітло), або з іншими підприємствами.»
К.Т: “Які сучасні технології освітлення Ви застосовуєте?”
Тоток Д.А: “Останні три роки закуповуємо і встановлюємо тільки світодіодне обладнання. Натрієві світильники вже відходять у минуле, проте в інших містах України ще продовжують їх закуповувати. Ми ж тільки ремонтуємо – на обліку понад 6000. Велику увагу приділяємо новітнім технологіям, тому перевага надається світлодіодному обладнанню. До того ж, практикуємо сучасну систему управління
К.Т: Порівняно з тим, як було раніше, у Вашого підприємства стало менше замовлень. Чому так?
Тоток Д.А:Так, дійсно, раніше в нас був більший об’єм роботи і ми з ним вправлялися. Зараз нам підпадає менше об’єктів, тому що доволі часто дають їх приватним підприємствам. Хоча щодо фінансування, то ми робимо дешевше і завжди дотримуємося положень бюджету. Нам вдається економити по всім об’єктам.
Ми виконуємо ремонтні роботи і закуповуємо якісне обладнання. Головний пріоритет для нас – якість. Тому перед кожною закупівлею проводиться чіткий аналіз матеріалів. Перевага надається відомим брендам. Це дозволяє виконувати роботу якісно, а світлоточкам добре функціонувати впродовж тривалого часу. “
К.Т.: “Якщо «Міськсвітло» отримає більше замовлень, то зможе з ними впоратися?”
Тоток Д.А.: “Звичайно, так. Ось, наприклад, ситуація, що склалася в минулому році – те, що «завалили» підрядники нам довелося виправляти в останній момент в кінці року. До цього об’єктів не давали.”
К.Т: “Чому на Вашу думку пріоритет надається приватним підприємствам, а не комунальним?” 
Тоток Д.А.: « В мене немає відповіді на це питання…»

Отже, як бачимо, КП «Міськсвітло» значну увагу приділяє саме якості обладнання, розуміючи відповідальність за подальше обслуговування мережі освітлення – проте управління ЖКГ, застосовуючи неконкурентні процедури, останнім часом чомусь віддає перевагу приватним підряникам. 

Разом з тим, в минулому році саме “Міськсвітло” вперше в Україні застосували на практиці “Розумні ліхтарі” – інтелектуальну систему освітлення вулиць. За підрахунками фахівців, це вдесятеро економніше звичайних ліхтарів. Але, як бачимо, якість та передові ідеї в Кропивницькому поки не цінуються належним чином.

Трибуна сподіватиметься, що всі світлоточки в Кропивницькому будуть функціонувати якнайкраще, а бюджетні кошти використовуватимуться ефективно і подібних питань більше не виникатиме.

Схожі новини

Коли з’явиться безготівковий розрахунок у громадському транспорті м. Кропивницький?

У Кропивницькому розповіли про роль субсидії для суспільства

Антон Цибулевич

У Кропивницькому нарешті прийняли Статут громади міста

Антон Цибулевич