Політика Публікації

Декомунізація «по-кропивницьки»: коли зміняться назви вулиць?

Після перемоги у 2014 році Революції Гідності, наша держава взяла курс на повну декомунізацію. Вулиці й площі мали позбутися комуністичних назв для того, аби не вшановувати таким чином діячів, які були поплічниками та представниками радянської влади. Так, у Кропивницькому, пам’ятник російському радянському державному і політичному діячу, першому секретарю Ленінградського міського комітету ВКП(б) і члену Політбюро ЦК ВКП(б) та організатору масових репресій Сергію Кірову змінився на дошку шани загиблим Героям Небесної Сотні. Площа також отримала відповідну назву.

У 2015 році Верховною Радою України був прийнятий закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів та заборону пропаганди їхньої символіки»

Вже в 2016 році міська влада Кропивницького затвердила проекти щодо перейменувань назв приблизно 150 вулиць, назви яких мали відношення до тоталітарного режиму Радянського Союзу. Окрім змін на папері, почали говорити про заміну табличок на цих будинках. 26 липня цього ж року на сесії міської ради було підтримано депутатський запит Олександра Цертія, яким фінансування робіт з заміни адресних табличок перекладалося з плечей громадян на міський бюджет.

«Головне управління ЖКГ має провести відкритий конкурс з пошуку виконавця даних робіт, котрий забезпечить виготовлення адресних табличок відповідної якості та єдиної стилістики. Фінансування даного питання має здійснюватися з міського бюджету, аби зменшити для містян фінансові наслідки від перейменування», – розповів Олександр Цертій.

У квітні 2017 року відбулася конкурсна комісія для визначення кращого варіанту ескізу, щоб замінити наявні таблички. До її складу увійшли начальники ЖЕО, працівники міських головного управління ЖКГ, відділу культури і туризму та управління містобудування й архітектури, голови районних рад. Головував на засіданні заступник міського голови Олександр Мосін.

Після обговорення і розгляду низки варіантів, члени комісії порекомендували рекламістам принести на наступне засідання комісії варіанти виготовлених табличок, після ознайомлення із якими вони зможуть остаточно визначитися. Відтоді минуло вже два роки. Не зважаючи на красномовні слова та обіцянки щодо впровадження активної фази  декомунізації,  міська влада так і не обрала, які саме таблички потрібні для нашого міста.

18 липня 2017 року була прийнята “Програма утримання, благоустрою та розвитку житлово-комунального господарства міста Кропивницького на 2017-2021 роки”. В цьому проекті на заміну табличок виділили 2 мільйони 440 тисяч гривень, які були розподілені на 5 років.

190 тисяч гривень виділили на 2017 рік, але через проблему вибору ескізу нічого зроблено не було. А в редакції на 21 грудня 2017 року відбулися зміни і декомунізація табличок відклалася на 2018 рік:

Вже у 2018 році секретар міської ради Андрій Табалов висловив свою думку, щодо цієї ситуації:

«В країні відбулась декомунізація, у Кропивницькому багато вулиць змінили свої назви, а таблички залишились старі. У зв’язку з цим, прошу надати доручення головному управлінню житлово-комунального господарства вжити заходів стосовно врегулювання питання єдиної адресної атрибутики».

Разом з тим, на останньому засіданні бюджетної комісії в міській раді, Управлінням ЖКГ було запропоновано «зняти» кошти з багатьох житлово-комунальних сфер, у тому числі, й видатки на нові таблички, і спрямувати їх на підтримку КП «Теплоенергетик». Це означає, що в цьому році вже точно не варто очікувати на якісні зміни у вирішенні питання декомунізації в місті Кропивницькому.

Здавалося б, у процесі вирішення питання закупівлі й встановлення нових адресних табличок не повинно виникати серйозних перепон, адже воно не потребує величезного фінансування й екстраординарних рішень. Втім, дана ініціатива досі залишається не реалізованою в повній мірі.

За роз’ясненням, коли ж все-таки на будинках з’являться таблички нового зразка, ми звернулися до начальника Управління ЖКГ Віктора Кухаренка.

«Є голова комісії Мосін Олександр Володимирович, який очолює дану робочу групу. По визначенню переможця було проведено декілька засідань конкурсної комісії. На превеликий жаль, комісія не прийняла однозначного рішення й не визначила переможця самого ескізу адресної таблички. Фактично конкурс продовжений. Ми звернулися до одного з підприємств показати в живу, який буде матеріал. Нам ці таблички надіслали. Комісія ще раз збереться і вже тоді буде прийняте рішення», – зазначив В.Кухаренко.

Цікаво те, що ще більше року тому на засіданні цієї ж комісії представниками рекламних компаній презентувалися розроблені ескізи новостворених табличок. Тоді посадовці розглянули пропозиції і пообіцяли визначитися найближчим часом.

Директор рекламного агентства «Антураж» Наталя Бондар розповідає:

«Більше року тому проводилося два зібрання з представниками Управління ЖКГ, де ми пропонували на розгляд свої пропозиції. Там було представлено декілька рекламних агентств. На другій зустрічі ми принесли зразок адресної таблички. Після цього все «затихло». Нам просто сказали, що будуть думати, радитися, визначатися, і вже тоді нас повідомлять про результат. Але не відбулося навіть наступного засідання».

Пані Наталія також повідомила, що на розгляд були подані таблички з використанням прямої печатки на композиті. Ось, як виглядав запропонований РА «Антураж» ескіз таблиці:

І це всього один із варіантів, які виносилися на розгляд.

Так чи інакше, адресні таблички на вулицях Кропивницького досі виглядають наступним чином:

 

Коли конкретно справа буде доведена до кінця наразі невідомо.

Схожі новини

У Кропивницький завітав народний депутат Олег Ляшко

Антон Цибулевич

Проблема автономного опалення не вщухає у Кропивницькому

Чому місцева влада Кропивницького зволікає з наданням дозволів на встановлення автономного опалення?